Rozhovor s doktorandkou Máriou Fančovičovou
V dalším dílu naší série mini-rozhovorů si tentokrát můžete přečíst rozhovor s doktorandkou Máriou Fančovičovou působící na Katedře mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého.
1. Proč jsi šla na doktorát a čím se zabýváš?
Mezinárodní právo jsem si oblíbila do první přednášky. Moje nadšení z něho neopadlo ani po 5ti letech a proto jsem se rozhodla v jeho studiu pokračovat i na doktorátu. Můj výzkum se věnuje autonomním zbraňovým systémům (AWS) v kontextu mezinárodního práva. V rámci výzkumu se zaměřuji na současný právní rámec upravující AWS na potencionální vývoj právní regulace AWS. Dále se zabývám etickými a bezpečnostními otázkami AWS a AI jako její nezbytné součásti.
2.Jaké problémy a výzvy doktorské studium přináší, co tě motivuje v práci?
Moje největší motivace je aktuálnost mého výzkumu. V současnosti celý svět diskutuje o umělé inteligenci, jejich nástrahách, rizikách, či výhodách.
Jako doktorand humanitního oboru za obrovský problém považuji financování. Interní doktorandi ve většině případů musí kromě doktorátu pracovat na plný úvazek, protože doktorské stipendium není schopné pokrýt ani základné výdaje. S tím souvisí otázka, jak najít balanc mezi prací, doktorátem a osobním životem, a či vůbec.
Nicméně nic není černobílé a pokud člověk chce, snaží se a najde oporu ve svém školiteli či katedře, cesta se vždy dá najít.
3. Proč jsi se přidala do ČADu?
Protože jsem člověk, který má rád místo prázdných řečí konkrétní činy. A ČAD je pro mě místo kde se můžu realizovat a přičinit na zlepšení situace doktorandů.